دوره 27، شماره 4 - ( ماهنامه تیر 1395 )                   جلد 27 شماره 4 صفحات 344-336 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moazaz R, narimani M, hajlo N, abolghasemi A, Savadi Oskoye D. COMPARISON OF COGNITIVE PROFILE AND EMOTIONAL DISTRESS IN PATIENTS WITH GENERAL AND FOCAL EPILEPSY. Stud Med Sci. 2016; 27 (4) :336-344
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3505-fa.html
معزز رقیه، نریمانی محمد، حاجلو نادر، ابولقاسمی عباس، سوادی اسکوئی داریوش. مقایسه‌ی پروفایل شناختی و آشفتگی هیجانی در بیماران مبتلا به صرع عمومی و کانونی. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1395; 27 (4) :344-336

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3505-fa.html


دانشگاه محقق اردبیلی ، Narimani@uma.ac.ir
چکیده:   (5227 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: مشکلات هیجانی و شناختی از مسائل رایج و آزاردهنده برای بیماران مبتلا به صرع است. پژوهش حاضر باهدف بررسی پروفایل شناختی و آشفتگی هیجانی در دو گروه مبتلا به صرع عمومی و کانونی انجام گرفته است.

 مواد و روش‌ کار: روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی علی- مقایسه‌‌ای بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بیماران مبتلا به صرع مراجعه‌کننده به مطب پزشکان متخصص مغز و اعصاب شهرستان اردبیل طی ماه‌‌های فروردین تا شهریور 94 بود. نمونه موردمطالعه شامل 60 بیمار (30 نفر در گروه صرع عمومی و 30 نفر در صرع کانونی) در دامنه سنی 13 تا 20 سال بود که به‌صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب گردید. به‌منظور بررسی پروفایل شناختی از آزمودنی‌‌ها خواسته شد تا آزمون آندره ری به‌منظور بررسی حافظه دیداری، خرده مقیاس حافظه شنیداری فوری و تأخیری از مقیاس حافظه وکسلر را پاسخ دهند. همچنین به‌منظور بررسی آشفتگی هیجانی بیماران از آن‌ها خواسته شد تا مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس لویندا را پاسخ دهند. برای تحلیل داده‌‌های پژوهش از روش‌‌های آمار توصیفی و روش تحلیل چند متغیره (مانوا) استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیماران مبتلا به صرع کانونی در مقایسه با بیماران مبتلا به صرع عمومی عملکرد ضعیف‌‌تری در حوزه‌‌های شناختی مربوط به حافظه دیداری و شنیداری دارند. همچنین بیماران مبتلا به صرع کانونی آشفتگی هیجانی بالاتری را نسبت به بیماران مبتلا به صرع عمومی نشان دادند.

بحث و نتیجه‌گیری: بنابر نتایج حاصل از این پژوهش پروفایل شناختی و آشفتگی هیجانی در دو گروه مبتلا به صرع عمومی و کانونی متفاوت است.

متن کامل [PDF 451 kb]   (1364 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.