دوره 27، شماره 12 - ( ماهنامه اسفند 1395 ) | جلد 27 شماره 12 صفحات 1048-1057 | برگشت به فهرست نشریاتDOI: 10.18869/acadpub.umj.27.12.1048

XML English Abstract Print


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، ghavamzadeh@hotmail.com
چکیده:   (122 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: تکامل در دوران کودکی برای ظرفیت یادگیری حیاتی است. اسیدهای چرب امگا-3 مادر در دوران بارداری و شیردهی برای تکامل دوران کودکی نقش مهمی دارند. هدف از این مطالعه بررسی اثر مکمل خوراکی امگا-3 در شش ماه نخست شیردهی روی رشد و تکامل شیرخوار می­باشد.

مواد و روش‌ کار: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کوراست. تعداد 70 خانم شیرده 15 روز پس از زایمان با شیرخوارانشان مورد بررسی قرار گرفتند. این تعداد به‌صورت تصادفی به دو گروه 35 نفره دارونما و مداخله تقسیم شدند. به گروه مداخله روزانه یک گرم امگا-3 و به گروه دارونما روغن پارافین به مدت 3 ماه داده شد. تکامل کودکان با استفاده از پرسشنامه سنین و رشد شیرخواران با اندازه‌گیری وزن، قد و دور سر ماهانه ارزیابی شدند.

یافته‌ها: افزایش میانگین نمره تکاملی در حیطه‌های ارتباطی، حرکات درشت و حل مسئله در گروه مداخله، بعد از 3 ماه مکمل یاری با اسیدهای چرب امگا-3 نسبت به گروه دارونما مشاهده می‌شود. تکامل در دو حیطه حرکات ظریف و اجتماعی بین دو گروه اختلاف معنی‌داری نداشت (p<0/05). در گروه مداخله میانگین دور سر شیرخواران بیشتر از گروه دارونما بود اما ازنظر وزن و قد اختلافی بین دو گروه دیده نشد.

بحث و نتیجه‌گیری: در این مطالعه اثر مثبت مکمل یاری امگا-3 در دوران شیرخواری روی تکامل ارتباطی و حل مسئله در شیرخواران مشاهده شد اما روی رشد آن‌ها اختلافی به‌جز دور سر بین دو گروه دیده نشد.

متن کامل [PDF 452 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: نوزادان
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲