دوره 27، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1395 )                   جلد 27 شماره 7 صفحات 552-541 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


رکز تحقیقات بیوتکنولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران ، ghorbaniamir@hotmail.com
چکیده:   (5595 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: اسکلرودرمی یکی از بیماری‌های مزمن بافت همبند است. ویتامین D که یک هورمون ضروری برای حفظ هموستاز کلسیم و فسفات در بدن می‌باشد، می‌تواند به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار در این بیماری تلقی شود. کلوتو که نقش کمک گیرنده (co-receptor) برای فاکتور رشد فیبروبلاستی-23 (FGF-23) را دارد نیز می‌تواند در متابولیسم کلسیم و فسفات نقش داشته باشد. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط پلی‌مورفیسم‌های گیرنده ویتامین D، (BsmI، TaqI) و همراهی آن‌ها با سطح سرمی پروتئین کلوتو در بیماران اسکلرودرمی بود.

مواد و روش‌ کار: در این مطالعه مورد- شاهدی درمجموع 90 مورد (60 بیمار مبتلا به اسکلرودرمی و 30 نمونه کنترل) مطالعه شدند. پلی‌مورفیسم‌های گیرنده ویتامین D با روش PCR-RFLP با استفاده از آنزیم‌های محدود الاثر مربوطه بررسی شدند. سطح سرمی کلوتو، FGF-23 و ویتامین D با استفاده از روش الایزا تعیین شد.

یافته‌ها: اختلاف معنی‌داری در فراوانی ژنوتیپ‌های پلی‌مورفیسم  TaqI بین دو گروه کنترل و بیمار مشاهده نشد (p=0.904) ولی فراوانی ژنوتیپ‌های پلی‌مورفیسم BsmI بین دو گروه کنترل و بیمار اختلاف معنی‌داری را نشان داد (p = 0.037). سطح سرمی کلوتو و ویتامین D در گروه بیمار در مقایسه با گروه کنترل پایین‌تر بود (p=0.001). علاوه بر این سطح سرمی FGF-23 بین دو گروه موردمطالعه اختلاف معنی‌داری را نشان نداد (p=0.202).

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که ممکن است از بین دو پلی‌مورفیسم گیرنده  ویتامین D، پلی‌مورفیسم BsmI و همچنین کاهش سطوح سرمی کلوتو و ویتامین D در پاتوژنز و سبب‌شناسی بیماری اسکلرودرمی نقش داشته باشند.

متن کامل [PDF 460 kb]   (1499 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روماتولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.