دوره 26، شماره 12 - ( ماهنامه اسفند 1394 )                   جلد 26 شماره 12 صفحات 1018-1010 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Assadnassab G, Dabirie Oskoie S. SURVEY OF RED BLOOD CELL DISTRIBUTION WIDTH AFTER EXPERIMENTALLY INDUCED PULMONARY EMBOLISM IN RABBIT. Stud Med Sci. 2016; 26 (12) :1010-1018
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3284-fa.html
اسدنسب غلامرضا، دبیری اسکویی شهرام. بررسی پهنای توزیع گلبول‌های قرمز متعاقب ایجاد تجربی آمبولی ریه در خرگوش. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1394; 26 (12) :1018-1010

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3284-fa.html


گروه علوم درمانگاهی، دانشکده دامپزشکی، واحدتبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران ، assadnassabgh@iaut.ac.ir
چکیده:   (4154 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف:هدف از این مطالعه بررسی توزیعپهنایگلبول‌هایقرمزمتعاقبایجادتجربی آمبولیریهدر خرگوشهست.در بیماری‌ها با توجه به عملکردنقل‌وانتقال اکسیژنی گلبول‌هایقرمز، بررسی وجود شکل‌های خاص به همراه پهنایقابل‌عبورآن‌ها از رگ‌ها مهم می‌باشد. یکی از این بیماری‌ها، آمبولی ریه است که پهنای توزیع گلبول‌هایقرمز در آن بایستیمدنظر قرار گیرد.

مواد و روش‌ کار: در این مطالعه 12 عدد خرگوش انتخاب و در دودستهشش‌تایی تحت عنوان گروه‌های شاهد و تیمار تفکیک شدند. در گروهتیمار آمبولی ریه به‌طور تجربی ایجاد شد. با تزریق لخته‌های خونی مناسب هر حیوان بهداخل ورید وداج سمت راست گردن، آمبولی ریویبه‌طور تجربی ایجاد شد. آمبولی‌هایایجادشده توسط سینتی‌گرافی (یکی از روش‌های تصویربرداری تشخیصی کاربردی در طب هسته‌ای) تأیید گردیدند. در زمان‌های 0، 60 دقیقه، 24، 48، 72 و 96 ساعت بعد از تزریق لخته‌ها، نمونه خونی در گروه تیمار و شاهد تهیه و به روش استاندارد پهنای توزیع گلبول‌های قرمز توسط دستگاه مشخص گردید. در مطالعه حاضر بعد از استحصال تکنیسیوم-m99 از ژنراتور مولیبدن به تکنیسیوم این ماده تحت شرایط خاص به کیت داروییMAAاضافه گشت. بعد از آماده‌سازیرادیو داروی99mTc-MAA با دوز 5/1 میلی‌کوری از راه ورید حاشیه‌ای گوش به تمامی خرگوش‌ها تزریق شد. همچنین در گروه شاهد نیز یک میلی‌لیتر سرم نرمال سالین از ورید حاشیه‌ای گوش تزریق گردید.

یافته‌ها: در این مطالعه افزایشی در پهنای توزیع گلبول‌های قرمز طی روزهای اول تا سوم مشاهده شد ولی در روز چهارم پهنای توزیعگلبول‌هایقرمزنزدیک به حد طبیعی گزارش گردید.

بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می‌آیدتغییرات پهنایتوزیعگلبول‌هایقرمزمی‌تواند یک پاسخی برای کاستن عوارض ناشی از آمبولی ریه باشد؛ بنابراین بهتر است در بیماری آمبولی ریه پهنای توزیع گلبول‌های قرمز در کنار سایر اندازه‌گیری‌ها به علت عملکرد ویژه آن‌ها مشخص گردد.

متن کامل [PDF 547 kb]   (1290 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: ریه

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.