دوره 28، شماره 1 - ( ماهنامه فروردین 1396 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 14-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دستیار 4-دستیار تخصصی بیماری های دهان، فک و صورت ، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (1710 مشاهده)

مقدمه: نوروفیبروما یک تومور خوش‌خیم با منشأ عصبی و رشد آهسته می‌باشد. این ضایعه در حفره دهان به‌ندرت دیده می‌شود. بیشتر موارد گزارش‌شده به‌صورت متعدد و جزئی از سندرم ژنرالیزه نوروفیبروماتوزیس (NF) بوده است ولی در موارد بسیار کم این ضایعه به‌صورت منفرد یعنی بدون ارتباط با سندرم نیز دیده شده است. زبان شایع‌ترین و لثه نا شایع‌ترین مکان نوروفیبرومای داخل دهانی می‌باشد. در این مطالعه به گزارش یک مورد نادر نوروفیبروم دهانی منفرد در لثه باکال فک پایین یک آقای 33 ساله پرداختیم.

آقایی 33 ساله با شکایت تورم لثه با سابقه رشد 30 ماهه به بخش بیماری‌های دهان دانشکده دندان‌پزشکی مشهد مراجعه کرده است. یک ندول صورتی کمرنگ، با قوام نرم و با حدود مشخص، به‌اندازه حدود cm 1Χ1 بر روی لثه باکال دندان‌های پرمولر سمت راست فک پایین بیمار مشاهده‌ گردید. در نمای رادیوگرافی یافته غیرطبیعی دیده نشد. نمای هیستوپاتولوژی شامل پرولیفراسیون نئوپلازیک خوش‌خیم سلول‌های مزانشیمال دوکی شکل به‌صورت باندل‌های متقاطع بود و در بررسی ایمونوهیستوشیمی، واکنش نسبت به پروتئین S100 مثبت گزارش شد. در کنترل یک‌ساله شواهدی از عود مشاهده نگردید.

موارد اندکی از نوروفیبروم لثه بدون ارتباط با سندرم نوروفبیروماتوزیس گزارش شده است. به علت ریسک بدخیمی، پیگیری طولانی‌مدت توصیه می‌شود.

متن کامل [PDF 1209 kb]   (629 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: بیماریهای دهان ودندان