دوره 26، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1394 )                   جلد 26 شماره 7 صفحات 594-601 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hatami K, Yousofvand N, Sayadi F. EFFECT OF DILL (ANETHUM GRAVEOLENS L) ETHANOL EXTRACT ON PAIN AND MORPHINE-INDUCED ANALGESIA IN MALE MICE. J Urmia Univ Med Sci. 2015; 26 (7) :594-601
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3031-fa.html
حاتمی کاظم، یوسف وند نامدار، صیادی فرخنده. بررسی تأثیر عصاره اتانولی شوید بر درد و بر بی‌دردی ناشی از مورفین در موش نر کوچک آزمایشگاهی. مجله پزشکی ارومیه. 1394; 26 (7) :594-601

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3031-fa.html


استاديار، گروه زيست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه رازی کرمانشاه، جمهوری اسلامی ایران ، Yousofnam@yahoo.com
چکیده:   (3273 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: با توجه به عوارض جانبی داروهای شیمیایی و گرانی آن‌ها، امروزه توجه زیادی به گیاهان دارویی می‌شود که شوید یکی از این گیاهان است. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر ضددردی عصاره هیدروالکلی گیاه شوید با حضور و عدم حضور مورفین تزریقی در موش نر با استفاده از آزمون فرمالین بود.

روش کار: در این مطالعه تجربی تعداد 28 سر موش کوچک آزمایشگاهی به 4 گروه کنترل، گروه مورفین (کنترل مثبت)، گروه شوید، گروه شوید + مورفین تقسیم و مورداستفاده قرار گرفتند. عصاره هیدروالکلی شوید با دوز 500 میلی‌گرم در لیتر آب آشامیدنی به مدت 30 روز به حیوانات داده شد. در گروه کنترل مثبت از مورفین با دوز 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن با تزریق تک‌دوز زیر جلدی استفاده شد. برای به دست آوردن نمره درد از آزمون فرمالین با تزریق 02/0 میلی‌لیتر فرمالین 5درصد به انگشت چهارم دست راست حیوان استفاده شد.

یافته‌ها: این پژوهش نشان داد که عصاره هیدروالکلی گیاه شوید به روش خوراکی باعث کاهش معنی‌دار نمره درد در فاز حاد و مزمن درد در آزمون فرمالین می‌شود. استفاده همزمان عصاره هیدروالکلی گیاه شوید و مورفین اثرات ضد دردی چشمگیرتری داشت.

نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش اثرات ضددردی شوید مربوط به ترکیبات موجود در آن را تائید می‌کند و همچنین عصاره این گیاه اثرات ضددردی مورفین را افزایش می‌دهد.

 

 

متن کامل [PDF 472 kb]   (1050 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: بیوشیمی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb