دوره 26، شماره 3 - ( ماهنامه خرداد 1394 )                   جلد 26 شماره 3 صفحات 237-242 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران ، Dr.ranah@yahoo.com
چکیده:   (3514 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: بیماری کم‌کاری مادرزادی تیرویید، یکی از شایع‌ترین علل قابل‌پیشگیری اختلالات رشد جسمی و عقب‌ماندگی ذهنی، در صورت تشخیص و درمان زودهنگام است. این مطالعه در زمینه ارزیابی شاخص‌های تن‌سنجی در کودکان مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید که بر طبق دستورالعمل کشوری طی غربالگری دوره نوزادی شناسایی‌شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند، انجام‌شده تا این شاخص‌ها را در سن ورود به مدرسه با گروه کنترل مقایسه گردد.

مواد و روش‌ها: 30 نفر از متولدین نیمه دوم سال 85 و سال 86 در استان آذربایجان شرقی که طی غربالگری دوره نوزادی مبتلا به کم‌کاری مادرزادی دائمی تیروئید تشخیص داده‌شده بودند با کودکان سالم متولد همان سال‌ها مورد مقایسه قرار گرفتند.

یافته‌ها: میانگین وزن بین مبتلایان به کم‌کاری دائمی تیروئید (1/17 ± 47/25) و کودکان سالم (2/6 ± 74/26) در سن ورود به مدرسه (7 سالگی) تفاوت معنی‌داری نداشت اما این اختلاف در مورد میانگین قد مبتلایان به کم‌کاری دائمی تیروئید (00/6 ± 3/117) و کودکان سالم (8/ 5 ± 3/123) در این سن معنی‌دار بود.

نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر نشان داد که میانگین وزن کودکان مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در سن ورود به مدرسه، تفاوت معنی‌داری با کودکان سالم ندارد اما میانگین قد در گروه مبتلایان در مقایسه با کودکان سالم به‌طور معنی‌داری کمتر است.

 

متن کامل [PDF 214 kb]   (955 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی