دوره 25، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1393 )                   جلد 25 شماره 11 صفحات 988-997 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


آزمایشگاه تحقیقاتی جنین شناسی و سلول‌های بنیادی، گروه علوم تشریحی و پاتولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، ، m.golmohammadi@arums.ac.ir
چکیده:   (6657 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: مهندسی بافت عصب یکی از امیدوارکننده‌ترین روش‌ها برای درمان ضایعات دژنراتیو سیستم عصبی مرکزی می‌باشد. توزیع سه‌بعدی و رشد سلول‌ها درون داربست متخلخل از اهمیت بالینی برای مهندسی بافت عصب برخوردار می‌باشد. داربست‌های مورداستفاده در مهندسی بافت علاوه بر عملکرد مناسب باید زیست سازگار، زیست‌تخریب‌پذیر و متخلخل نیز باشند. ما در این مطالعه به دنبال ساخت و مطالعه ویژگی‌های یادشده در داربست پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA) به‌منظور کاربرد آن در مهندسی بافت عصب هستیم.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی نانو داربست PLLA با ساختار و مورفولوژی مناسب به‌وسیله روش الکتروریسی تهیه شد. از طیف‌سنجی مادون‌قرمز(FTIR, Fourier Transform Infrared) و میکروسکوپ الکترونی نگاره به ترتیب برای تعیین ساختار شیمیایی و فیزیکی داربست استفاده شد. همچنین میزان تخریب پذیری داربست طی 40 روز در داخل محلول فسفات بافرسالین (PBS) موردبررسی قرار گرفت. درنهایت سلول­های بنیادی جداسازی شده از مغز موش بالغ‌بر روی داربست کشت داده شد و نحوه اتصال و مورفولوژی آن‌ها توسط میکروسکوپ الکترونی بررسی گردید.

یافته‌ها: نتایج کسب‌شده به‌وسیله مطالعات میکروسکوپ الکترونی نگاره نشان‌دهنده خصوصیات سطحی مناسب و نانو فیبری بودن داربست ساخته شده بود. طی آزمون تخریب ­پذیری، مشخص شد که نانو داربست PLLA از سرعت تخریب و خاصیت جذب آب مطلوبی برخوردار است و همچنین pH محیط را کمتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. درنهایت با استفاده از تصاویر میکروسکوپ الکترونی، اتصال موفق سلول­های بنیادی و پیش ساز عصبی مغز موش بالغ کشت داده‌شده بر روی داربست موردبررسی و تأیید قرار گرفت.

نتیجه‌گیری: از نتایج به‌دست‌آمده به نظر می‌رسد که نانو داربست PLLA بستر مناسبی برای کشت و تمایز سلول‌های بنیادی و پیش ساز عصبی بوده و روش به‌کاررفته روشی کارآمد در ساخت داربستی مناسب برای مهندسی بافت عصب می‌باشد.

 

متن کامل [PDF 1316 kb]   (1502 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی