دوره 19، شماره 1 - ( سال نوزدهم شماره یک بهار 1387 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 23-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

PERICARDIAL INVOLVEMENT IN PATIENTS WITH PULMONARY TUBERCULOSIS. J Urmia Univ Med Sci. 2008; 19 (1) :23-28
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-254-fa.html
فرشیدی حسین، زارع شهرام، داوودیان پریوش. درگیری پریکارد در بیماران مبتلا به سل ریوی. مجله پزشکی ارومیه. 1387; 19 (1) :23-28

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-254-fa.html


، h farshidi@hums.ac.ir
چکیده:   (8172 مشاهده)

مقدمه:بیماری سل از جمله بیماری­های عفونی است که از دیرباز برای بشر شناخته شده و زمانی همه‌گیری­های شدیدی در سراسر دنیا از آن شاهد بودیم اما در طی چند دهه اخیر پیشرفت‌­های خوبی در درمان بیماری حاصل شده است. در مطالعه ارایه شده درگیری پریکارد در بیمارانی که مبتلا به سل ریوی بوده و تحت درمان دارویی قرار داشتند مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روش کار: در این مطالعه مورد - شاهد تعداد یکصد مورد از بیماران تحت درمان در مرکز مبارزه با بیماری­های سل شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان به عنوان مورد و تعداد 50 نفر از افراد سالم به عنوان گروه شاهد که از نظر سن و جنس با گروه بیماران تطابق داده شده بودند انتخاب شدند. کلیه 150 نفر، مورد بررسی نوار قلب، گرافی ریه و اکوکاردیوگرافی قرار گرفتند. داده‌­ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمونه­های آماری t و آنالیز واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و 05/0p< معنی‌دار تلقی گردید.

نتایج: مایع پریکارد در 11% درحد خفیف در گروه بیماران مشاهده گردید و در 31% از بیماران ضخامت لایه پریکارد بیش از 5 میلی­متر بود. در گروه شاهد لایه پریکارد ضخیم‌تر از 5 میلی­متر مشاهده نشد. ضخامت لایه پریکارد، در بیماران همراه با افزایش زمان طولانی درمان کاهش نشان می‌دهد. نکته در 8 مورد از بیماران که آزمایش HIV مثبت داشتند، مایع پریکارد افزایش یافته ثبت گردید.

بحث و نتیجه‌گیری: یافته‌­های مطالعه به نفع درگیری پریکارد در سیر بیماری سل ریوی می‌باشد. ارتباط غیرمستقیم بین درگیری پریکارد و طول درمان دارویی وجود دارد که می‌تواند نشان از اثر مثبت درمان با داروهای ضد سل باشد ارتباط معنی‌داری بین درگیری پریکارد و آزمایش مثبت HIV وجود دارد. اکوکاردیوگرافی در این بیماران می‌تواند اطلاعات خوبی از نظر درگیری پریکارد در اختیار پزشک قرار دهد. در صورت وجود لایه پریکارد ضخیم شده یا وجود مایع افزایش یافته در حفره پریکارد، اکوکاردیوگرافی توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: سل ریوی، پریکارد، اکوکاردیوگرافی
متن کامل [PDF 113 kb]   (1542 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb