دوره 18، شماره 5 - ( کنگره ساليانه نفرولوژي، دياليز و پيوند کليه 29 ارديبهشت الي 2 خرداد 1385 1387 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 28-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

GENETIC POLYMORPHISMS OF CYP3A5 AND MDR1 ON CYCLOSPORINE CONCENTRATION IN THE EARLY STAGE AFTER RENAL TRANSPLANTATION. Stud Med Sci. 2008; 18 (5) :25-28
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-241-fa.html
آذرپیرا نگار، ملک حسینی علی، بهزادی سعید. بررسی پلی مورفیسم ژن های CYP3A5، MDR1 و ارتباط آن با غلظت خونی سیکلوسپورین در مراحل اولیه بعد از پیوند کلیه در بیماران شیراز. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1387; 18 (5) :28-25

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-241-fa.html


، negarazapira@yahoo.com
چکیده:   (22485 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: سیکلوسپورین یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی با محدوده درمانی بسیار باریک با تفاوت­های فارماکوکینتیک زیاد در میان افراد است. این ماده سوبسترای سیتوکروم p-450 و گلیکوپروتئین p می باشد که توسط دو ژن CYP3A5 و MDR1 کد می شوند. برخی مناطق پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی (SNP) در این دو ژن با بیان کم پروتئین در بدن همراه است در این مطالعه با بررسی SNP مناطق خاصی از این دو ژن اثر آن بر تغییرات فارماکوکینتیک سیکلوسپورین مورد بررسی قرار می گیرد.

مواد و روش کار: تعیین ژنوتیپ CYP3A5 و MDR به کمک روش واکنش زنجیره­ای پلی مراز – هضم آنزیمی (PCR-RFLP) در 88 بیمار پیوند کلیه که داروی سیکلوسپورین دریافت نموده اند انجام شد. سطح خونی دارو به روش رادیوایمونواسی (RIA) اندازه گیری شد. نسبت دوز معادل بر اساس وزن بیماران (ng/ml /mg/kg/d) در روزهای 1 و 3 و یک هفته و 1 ماه بعد از پیوند اندازه گیری شد.

یافته ها:نوع جهش نیافته MDR (3435 cc) در 17 بیمار (19% ) نوع هتروزیگوت (CT) در 45 بیمار (51%) و نوع هموزیگوت (TT) در 26 بیمار (30%) مشخص شد. در روزهای اول بعد از پیوند ارتباط میان نسبت دوز / غلظت و پلی مورفیسم MDR دیده شد. (33.3+15.24 در گروه CT نسبت به 44.1+28.4 در گروه TT، P=0.016). این نسبت در هفته اول و ماه اول بعد از پیوند ملاحظه شد. در این مطالعه همه بیماران ژنوتیپ CYP3A5 3/3 را نشان می دهند، از این رو تفاوتی از نظر دوز را جهت این ژن خاص نمی توان در نظر گرفت.

بحث و نتیجه نهایی: پلی مورفیسم MDR1 (3435CC) با فارماکوکینتیک سیکلوسپورین در روزهای اول بعد از پیوند ارتباط دارد. بررسی فارماکوژنتیک جهت تعیین دوز اولیه دارو برای هر فرد و جلوگیری از عوارض جانبی حایز اهمیت می باشد. به نظر می رسد که با توجه به ژنوتیپ  CYP3A5در جمعیت مورد مطالعه و این­که بیماران ایرانی دوز کمتری از سیکلوسپورین را نسبت به سایر جمعیت ها مصرف می­کنند شاید به علت عدم متابولیزم صحیح دارو در بدن زودتر دچار عوارض دارویی می­شود. سیکلوسپورین داروی مهار کننده ایمنی است که به طور وسیعی بعد از پیوند کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو سطح خونی بسیار کمی دارد و خصوصیات فارماکوکینتیک آن در میان افراد بسیار متغیر است (1،2).

اطلاع از تفاوت های بین فردی فارماکوکینتیک این دارو جهت استفاده بالینی بهتر از آن حایز اهمیت است. در این مطالعه پلی مورفیسم ژنهایMDR و CYP3A5 که در جذب، توزیع و متابولیسم این دارو نقش دارند مورد بررسی قرار گرفته است. CYP3A5 یکی از ایزوآنزیم های CYP3A می باشد که به صورت هتروژن در جمعیت های مختلف بیان می شود و مسؤول قسمت عمده ای از این آنزیم در کبد و روده است. پلی مورفیسم نوکلئوتیدی (SNP) در ناحیه 6896 A>G  با میزان تولید پروتئین و فعالیت آنزیمی آن ارتباط دارد (5-3) جهش G>A در ناحیه اینترون 3 منجر به ایجاد پروتئین ناپایدار و غیر فعال
می­شود که به آن اصطلاحاً
CYP3A5*3 و به نوع جهش نیافته آن CYP3A5*1 گفته می شود (7-3). سیکلوسپورین همچنین سوبسترای گلیکوپروتئین P نیز می باشد. این پروتئین محصول ژن مقاوم دارویی (MDR1) می باشد (8) این گلیکو پروتئین به صورت یک پمپ وابسته به انرژی مسؤول خروج مواد از داخل سلول به خارج سلول می باشد و در سطح سلول های اپتیلیوم روده، مجاری صفراوی، سد خونیمغزی و سلول های توبول ابتدای کلیه بیان می شود (9). یکی از نواحی پلی مورفیسم نوکلنوتیدی (SNP) در این ژن (MDR) به صورت تغییر C به T در ناحیه 3435 در اگزون شماره 26 ژن می باشدکه توارث آلل TT با سطح بسیار پایین این گلیکوپروتئین همراه است (10-8). در این مطالعه ارتباط بین ژنوتیپ های مختلف CYP3A5 و MDR و ارتباط آنها با غلظت دارو در روزهای 1 و 3 و 7 و 30 بعد از پیوند کلیه مورد بررسی قرار گرفته است.

متن کامل [PDF 93 kb]   (2257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.