دوره 24، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1392 )                   جلد 24 شماره 5 صفحات 354-347 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، sgolmohammadlou@yahoo. com
چکیده:   (10118 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: واژینوز باکتریال (BV) شایع‌ترین علت ترشحات غیر طبیعی واژن و یکی از علل مراجعه به کلینیک‌های زنان می‌باشد. با توجه به اهمیت عوارض جانبی ان در دوران بارداری، فراوانی شیوع عفونت و عوامل موثر بر آن در زنان با حاملگی زیر 20 هفته مورد ارزیابی قرار گرفت.

مواد و روش: در کل 198زن باردار با سن حاملگی کمتر از 20 هفته مراجعه کننده به کلینیک زنان بیمارستان مطهری وارد مطالعه شدند. اطلاعات مرتبط با مصاحبه از خانم‌های باردار جمع‌آوری شد. با استفاده از معیار Nugent، بیماران در سه گروه، مثبت، منفی و متوسط از نظر واژینوز باکتریال طبقه‌بندی شده و از نظر عوامل مرتبط مورد مقایسه قرار گرفتند.

یافته‌ها: بر اساس معیار Nugent، 151 نفر از نظر ابتلا به واژینوز باکتریال با امتیاز کمتر از چهار، منفی (76/26% )، 23 نفر با امتیاز بین 6-4، حد واسط (11/61%) و 24 نفر با کسب امتیاز بالای 6، مثبت (12/12%) بودند. از نظر سن، نمایه توده بدنی، میانگین تعداد دفعات آمیزش جنسی در 3 ماهه اول بارداری، سطح سواد بین سه گروه زنان باردار تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد. بیماران مبتلا به واژنوزیس بیشتر از گروه منفی از IUD استفاده می‌کردند و هیچ‌کدام از کاندوم استفاده نمی‌کردند. رابطه‌ی معنی‌داری بین واژینوزیس و نوع پیشگیری از حاملگی وجود داشت. (01/0 P =).

بحث و نتیجه گیری: یافته‌های ما نشان داد که شیوع واژینوز باکتریال در منطقه‌ی ما (2/12%)بوده و در حد متوسط است. استفاده از نوع وسیله پیشگیری از بارداری با ابتلا به واژینوز باکتریال ارتباط دارد.

 

متن کامل [PDF 165 kb]   (2761 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.