دوره 24، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1392 )                   جلد 24 شماره 5 صفحات 328-318 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات عفونت‌های بیمارستانی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، aakya@kums.ac.ir
چکیده:   (9780 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: عفونت مجاری ادراری (UTI) یکی از شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی است و اشریشیاکلی از حدود 75 تا 90 درصد از موارد UTI جدا شده است. از طرفی وقوعUTI  کسب شده از جامعه ناشی از جدایه‌های E.coli مولد بتالاکتاماز با طیف گسترده (ESBL) به ویژه CTX-M به صورت جهانی در حال افزایش است. هدف از این مطالعه بررسی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی، فراوانی جدایه‌های مولد ESBL و نیز ژن CTX-M در جدایه‌های اشریشیاکلی جدا شده از عفونت ادراری بیماران سرپایی بود.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه از نمونه‌ ادراری بیماران سرپایی، 140 جدایه اشریشیاکلی جدا شد. تست تعیین حساسیت نسبت به 10 آنتی‌بیوتیک منتخب توسط روش انتشار از دیسک در محیط جامد انجام گرفت. سپس با استفاده از آزمون فنوتیپی جدایه‌‌های تولید کننده ESBL شناسایی گردیدند. در نهایت با استفاده از روش PCR، ژن blaCTX-M در جدایه‌‌های تولید کننده ESBL مشخص شد.

یافته‌ها: از 140جدایه، به ترتیب 43/81 و 13/62 درصد آن‌ها به آمپی‌سیلین و کوتریموکسازول مقاوم بودند، اما 100 درصد جدایه‌ها نسبت به ایمیپنم حساس بودند. همچنین 34 جدایه (28/24 % از جدایه‌ها) تولید کننده ESBL بودند. در آزمایش PCR، ژن blaCTX-M در 30 (88 %) جدایه‌های مولد ESBL یافت شد.

نتیجه‌گیری: مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف بتالاکتام به خصوص سفالسپورین‌های نسل سوم یک نگرانی جدی است.  تولید ESBL به ویژه در جدایه‌های بیماران سرپایی، تهدیدی بزرگ برای مصرف سفالسپورین‌های طیف گسترده است. با توجه به حضور ژن CTX-M در درصد بالایی از این جدایه‌‌ها، مطالعات بیشتر مولکولی و اپیدمیولوژیکی در باکتری‌های پاتوژن در این منطقه لازم به نظر می‌رسد.

 

واژه‌های کلیدی: عفونت ادراری، اشریشیاکلی، CTX-M
متن کامل [PDF 209 kb]   (2848 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.