دوره 24، شماره 4 - ( ماهنامه تیر 1392 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 263-276 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، Keshvari@aut.ac.ir
چکیده:   (13096 مشاهده)

مقدمه: کالبد شکافی به عنوان یکی از روش‌های ارزشمند پزشکی به رسمیت شناخته شده است. تعدادی از تکنیک‌های رادیولوژی دیجیتال، از جمله multislice CT، MRI دارای پتانسیل لازم برای تغییر کالبد شکافی سنتی و بهبود قابلیت اطمینان از نتایج می‌باشد. کالبد شکافی مجازی یک روش غیرتهاجمی بدون آسیب به بافت است. کالبدشکافی غیرتهاجمی مجازی در برخی موارد، می‌تواند جایگزین کالبدشکافی سنتی تهاجمی شود. استفاده از ابزار تصویربرداری و سیستم (PACS) را می‌توان از ابزارهای مفید در تحقیقات پزشکی قانونی در نظر گرفت. هدف از این مطالعه " آشنایی با Virtopsy است "

مواد و روش‌ها: مطالعه مروری نظاممند حاضر با استفاده از کلمات کلیدی انگلیسی و معادل فارسی مرتبط با "کالبدشکافی مجازی"، "کاربرد سیستم‌های تصویربرداری"، "پزشکی قانونی" و"تکنیک‌ها" و "تجهیزات" و "PACS" به منظور جستجوی مقالات در پایگاه‌های اطلاعاتی Pubmed، Proquest، Science Direct، Google Schoolar، Elsevier، SID و Magiran از 1997 تا 2013 بر اساس معیارهای ورود به مطالعه، صورت پذیرفته است. معیارهای ورود به مطالعه عبارت بودند از: مقالات به زبان انگلیسی یا فارسی باشند.

کلید واژه‌های "کالبد شکافی مجازی"، "فن‌آوری‌های تصویربرداری"، "پزشکی قانونی" و "تکنیک" و "PACS". در عنوان، متن و کلمات کلیدی مقالات موجود باشند و مقالات در مجلات دارای ISI به چاپ رسیده و به صورت Peer Review مورد بررسی و داوری قرار گرفته باشند تا از اعتبار علمی برخوردار باشند.

در بررسی با توجه به این معیارها و حذف مقالاتی که به صورت چکیده یا برداشت سردبیر بودند، از 325 مقاله مرتبط یافت شده تنها 83 مقاله مورد بررسی قرار می‌گرفت.

یافته‌ها: نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که نرخ کالبد شکافی پزشکی در سراسر جهان در حال کاهش است. تکنیک‌های جدید تصویربرداری رادیولوژی پتانسیل برای تبدیل کالبد شکافی پزشکی سنتی را دارند. طبیعت کالبدشکافی مجازی باعث مقبولیت کالبدشکافی در مواردی که دغدغه‌های مذهبی و یا اخلاقی به وجود می‌آیند می‌شود. یافته‌های کالبد شکافی مجازی با استفاده سیستم PACS می‌تواند با استفاده از رادیولوژی از راه دور به بررسی و تشخیص بپردازد.

نتیجه گیری: مطالعات نشان می‌دهد که یافته‌های مشخص شده در طی کالبد شکافی فیزیکی اغلب سؤالاتی را ایجاد می‌کنند که فقط با کالبد شکافی مجازی پاسخ داده می‌شوند. در برخی از کشورها، برای کالبدشکافی پزشکی قانونی از کالبد شکافی مجازی استفاده می‌شود و مشاهدات ما نشان می‌دهد که کالبد شکافی مجازی یک ابزار ارزشمند برای مستندسازی یافته‌های پاتولوژیک است.

 

 

متن کامل [PDF 391 kb]   (5746 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی