دوره 23، شماره 7 - ( ویژه نامه اسفند 1391 )                   جلد 23 شماره 7 صفحات 776-783 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست شناسی جانوری، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز، تبریز، ، moosav_m@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (7229 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف: لوسمی میلوئیدی مزمن ( CML ) نوعی بدخیمی خونی می‌باشد که در آن جابه جایی کروموزومی منجر به تکثیر بی رویه سلول‌های میلوئیدی و مقاومت به مرگ برنامه ریزی شده سلول می‌شود. مشخص شده است که بیش بیان Survivin با بهبودی ضعیف بیماران لوسمی و پاسخ کم به شیمی درمانی همراه است. با این حال مطالعات جامعی در مورد Survivin-2a که یک واریانت پیرایشی جدید Survivin می‌باشد، به خصوص در بیماران CML انجام نشده است. در مطالعه حاضر، الگوی بیان Survivin و Survivin-2a در بیماران CML مورد بررسی قرار گرفت.

   مواد و روش‌ها: نمونه‌های خونی 9 فرد سالم و 30 بیمار مبتلا به CML از مراجعه کنندگان به بیمارستان شهید قاضی طباطبایی تبریز جمع آوری شدند . در مجموع، 24 بیمار در فاز مزمن (CP) و شش بیمار در فاز حاد ( AP/BC ) بودند. بررسی الگوی بیان ژن Survivin و Survivin-2a توسط واکنش رونویسی معکوس( RT-PCR ) انجام شد .

   یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیان ژن Survivin در بیماران مرحله AP/BC به طور معنی‌داری بالاتر از مرحله CP و افراد سالم می‌باشد. همچنین Survivin-2a در بیماران مرحله AP/BC در مقایسه با بیماران مرحله CP و افراد سالم بیان بالاتری داشت. به عبارتی، Survivin-2a در هر 6 بیمار فاز AP/BC به میزان بالایی بیان شد. در حالی که از 24 بیمار موجود در فاز CP ، فقط در 4 بیمار به میزان کم بیان شد.

   بحث و نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده، بیان بالای Survivin-2a مشابه با Survivin ، با مرحله AP/BC بیماری مرتبط می‌باشد. از اینرو می‌توان از واریانت پیرایشی اخیر به عنوان یک مارکر تشخیصی و درمانی استفاده کرد.

 

 

 

 

   

متن کامل [PDF 174 kb]   (1235 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی